Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbyło się 3 kwietnia br., w związku z aktualną sytuacją epizootyczną na Słowacji i Węgrzech. Spotkanie miało na celu omówienie dalszych działań Inspekcji Weterynaryjnej, które zostaną wdrożone w przypadku ewentualnej transmisji wirusa pryszczycy na terytorium Polski.
Sytuacja na Słowacji
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Stałego Komitetu KE ds. Zdrowia Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbyło się 2 kwietnia, Główny Lekarz Weterynarii Słowacji poinformował o zakończonej likwidacji czterech ognisk pryszczycy. Przeprowadzono tam utylizację zwierząt oraz wstępne czyszczenie i dezynfekcję. W piątym ognisku rozpoczęto szczepienia, a w gospodarstwach kontaktowych wykonano badania – wszystkie próbki dały wyniki ujemne.
W strefach objętych restrykcjami prowadzone są szczegółowe badania kliniczne oraz dwukrotne badania laboratoryjne. W przypadku braku obecności wirusa, zwierzęta nie są likwidowane. Nadal obowiązuje całkowity zakaz wywozu zwierząt ze strefy buforowej, a tranzyt możliwy jest wyłącznie przez wyznaczone przejścia. Surowe mleko może być transportowane tylko bezpośrednio do zakładów przetwórczych.
Nowe ogniska na Węgrzech
2 kwietnia potwierdzono dwa nowe ogniska wtórne na Węgrzech, znajdujące się w obszarze już wcześniej objętym restrykcjami. Obecnie w zainfekowanych gospodarstwach znajduje się łącznie 8 299 zwierząt. Prowadzona jest dezynfekcja wszystkich pojazdów opuszczających strefę buforową oraz wdrożono szczepienia supresyjne.
Działania w Austrii i monitoring
Z uwagi na bliskość ognisk w krajach sąsiednich, również na terytorium Austrii wyznaczono strefę zagrożoną oraz strefę buforową. Wszystkie zwierzęta z gospodarstw w strefie zagrożonej zostały już przebadane – wyniki są ujemne. Trwają dalsze badania w strefie buforowej. Strona austriacka zapowiedziała cotygodniowe badania wszystkich zwierząt z obszaru zagrożonego.
Sytuacja w Polsce
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ciągu ostatnich 7 dni nie odnotowano w systemie TRACES żadnych przesyłek zwierząt z gatunków wrażliwych ze Słowacji i Węgier do Polski. Jest to istotna informacja, świadcząca o skuteczności obecnych zabezpieczeń.
Strefy ustanowione w związku z nowymi ogniskami pryszczycy będą obowiązywać co najmniej do 20 maja 2025 r. Polska pozostaje czujna i przygotowana na ewentualność transmisji wirusa na swoje terytorium. Inspekcja Weterynaryjna prowadzi działania prewencyjne, a współpraca międzynarodowa i wymiana informacji są kluczowe w ograniczaniu zagrożenia.
źródło: MRiRW