Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywne rozpoczęcie realizacji szczepienia profilaktycznego i zabezpieczenie pacjenta już dziś na sezon grypowy 2023-2024.
Co istotne, z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Firma Viatris wierzy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.
W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50% będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.
Wraz ze zbliżającym się końcem lata sezon grypowy czeka tuż za rogiem
Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie. Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6. miesiąca życia, w tym przede wszystkim osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takim jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osobom w wieku podeszłym czy pacjentom z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz pracownikom służby zdrowia. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich.
Szczepienia są ważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.
Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia: „Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. (..) Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby” – wskazał prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl. „Zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o blisko 50%. Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70%” – podkreśla prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Prof. Jackowska dodaje, że dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie.
W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku. Epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021-2022.
Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.
Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie. Viatris, którego misją jest zapewnienie ludziom na całym świecie najwyższej jakości opieki na wszystkich etapach życia, dąży do zaspokojenia potrzeb rynku, ściśle współpracując z instytucjami w celu zapewnienia dostępu do swojej szczepionki przeciw grypie, demonstrując zdecydowane zaangażowanie w ochronę osób w wieku od 6. miesiąca życia.
Źródło informacji: ExpertPR