Wystawa „Układy stabilne” jest prezentacją najnowszych prac artysty. Prezentacja jest wyrazem fascynacji ciałem ludzkim jako plastycznym narzędziem ekspresji artystycznej oraz doskonaleniem go poprzez różne formy aktywności.
Obiekty rzeźbiarskie jak i rysunkowe przedstawione są według koncepcji kubistycznej budowy przestrzennej dzieła, gdzie odrzucone zostały klasyczne reguły perspektywy a wprowadzone zostało geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.
Widzę człowieka, jego relacje z sobą samym i otoczeniem jako układ dynamiczny, ulegający ciągłym przemianom, będący w ruchu i starający się przy tym utrzymywać stabilność, dążący do harmonii, balansu. Stąd wybór postaci ludzkich jako główny temat wystawy i środek wyrazu, jednak obiekty przeze mnie skomponowane nie należą do sztuki kinetycznej. Wyrzeźbione postacie ludzkie w przyjętej przeze mnie formie syntetycznej, kubizującej uchwycone są w różnych pozach, jakby zatrzymane w czasie, łapiące równowagę podczas różnych zajęć np. ćwiczeń, medytacji, pracy lub interakcji z drugim człowiekiem. Nawiązują chwilami do antycznych rzeźb greckich okresu klasycznego, w którym wprowadzono kontrapost a układy postaci były zrównoważone i harmonijne. Kształty są uproszczone, zgeometryzowane, wynikają z naturalnej potrzeby syntezy, dostosowania formy do treści, są też kontynuacją inspirujących doświadczeń plastycznych kubistów, futurystów i konstruktywistów. Inspiracją do powstania rzeźb są także osobiste doświadczenia oraz obserwowani ludzie, którzy poprzez codzienną rutynę doskonalą swoje ciała i umysły, tworzą relacje, przekształcają otoczenie dążąc do fizycznej i psychicznej równowagi.
Tomasz Witkowski, Olsztyn 2024
Tomasz Witkowski urodził się w 1978 roku w Olsztynie. Artysta, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Ukończył studia w 2008 roku w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki UWM w Olsztynie, dyplomem w pracowni rzeźby prof. Teresy Platy-Nowińskiej. W 2009 roku zdobył III Nagrodę w konkursie „Niedźwiedź dla Ursusa”, Warszawa. W 2009 roku otrzymał II Nagrodę „O Medal Prezydenta” w VI Olsztyńskim Biennale Plastyki. W 2006 roku reprezentował miasto Olsztyn na międzynarodowym sympozjum rzeźbiarskim miast partnerskich w Halfmannshof Gelsenkirchen w Niemczech. Był autorem kilku wystaw indywidualnych m.in.: „Zetknięcia” w Galerii Amfilada, MOK w Olsztynie (2022), „Abstrakty” w Galerii Usługa w Olsztynie (2018), „Olsztyn” w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie (2014), „Rzeźba” w galerii ArtDeco w Olsztynie (2008). Uczestniczył również w wystawach zbiorowych m.in.: „Cztery pokoje” w Galerii Amfilada w Olsztynie (2018), Galerii Mostra w Warszawie (2016), „Od konkretu do abstrakcji” w galerii ArtDeco w Olsztynie (2011). Uczestniczył także w plenerach i wydarzeniach artystycznych. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Otwarcie wystawy: 4 października (piątek), godz. 18:00 (wstęp na wernisaż jest wolny)
4 października – 10 listopada 2024 | sala kameralna
organizator: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie
al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 38A
10-450 Olsztyn