Otwarcie wystawy: 11.08.2023, godz. 18.00
czas trwania wystawy: 11.08 – 15.10.2023 | sala główna
Galeria Sztuki BWA w Olsztynie
al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Kunz nigdy nie chciał, żeby jego obrazy wisiały na ścianie jako pojedyncze przedmioty, jak choćby zegar czy półka. Jego obrazy miały przenikać ścianę i przestrzeń, to był jego cel. Można więc zrozumieć, dlaczego w swe kompozycje często wstawiał przedmioty z „realnego świata”, jak zadrukowane tkaniny, stronice książek czy papierowe samoloty.
Innym stale pojawiającym się przedmiotowym motywem jest róża i ta również ukazuje się na różne sposoby. Przeskalowane motywy kwiatowe umieszczał Kunz w kolażach, tkaniny z kwiatowym nadrukiem wykorzystywał jako podłoże malarskie, a tematyce róży wiatrów poświęcił cały cykl dzieł.
Malarstwo i kolaże Włodzimierza Kunza jednoczą w sobie przeciwieństwa: pustka, milczące przestrzenie stają obok kształtu, przypadkowość skłania się ku uporządkowaniu, swoboda ku zależności. Dzieła Kunza świadczą o tym, że malarstwo, rysunek i kolaże wyrastały z głębi jego wnętrza. / Antje Lechleiter Włodzimierz Kunz urodził się w 1926 roku w Dąbrowie Tarnowskiej, zmarł w Krakowie w 2002 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w latach 1948-54. Dyplom uzyskał w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybis. Pracował w macierzystej uczelni jako pedagog od 1953 do emerytury w 1996 roku. Pełnił funkcję rektora uczelni w latach 1980-86 i 1993-96. Jego prace, łączące czytelne przesłanie z wyszukaną formą, przyniosły mu wiele laurów na wystawach i konkursach, m.in. I nagrodę na Międzynarodowym Biennale „Sport w sztuce”, Madryt 1969, srebrny medal Akademii Tommaso Campanella, Rzym 1970, nagrodę na V Międzynarodowym Biennale Grafiki, Kraków 1974, złoty medal biennale graficznego w Fredrikstad 1978. Jego dzieła znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki w Hawanie, w zbiorach muzeów narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Gorlic. Zajmował się malarstwem monumentalnym i sztalugowym oraz grafiką artystyczną