W 2023 roku Dyżurny Straży Miejskiej przyjął 12751 zgłoszeń od mieszkańców Olsztyna, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2022 roku. Zgłoszenia wpływające do dyżurnego w roku 2023 dotyczyły głównie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, utrzymania czystości i porządku w mieście oraz ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W pozostałych sprawach dominowały zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego trzymania zwierząt, zakłócania porządku publicznego, uszkodzeń nawierzchni dróg osób potrzebujących natychmiastowej pomocy.
1.BEZPIECZEŃSTWO
W trakcie pełnienia służby patrolowej, olsztyńscy strażnicy miejscy w roku 2023 zatrzymali na gorącym uczynku 11 sprawców, którzy popełnili czyny zabronione min:
- 2 sprawców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwym,
- 5 sprawców kradzieży,
- 2 osoby poszukiwane,
- 2 osoby prowadzące pojazd bez uprawnień.
Strażnicy odnaleźli także 1 skradziony pojazd z ul. Żołnierskiej.
Bezpieczeństwo to także ratowanie życia i zdrowia ludzkiego. Każdego roku strażnicy kilkadziesiąt razy udzielają pomocy poszkodowanym w zakresie pierwszej pomocy medycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego m.in. PSP-R1 (w 2023 r. udzielono pomocy 31 osobom).
2. PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI
Strażnicy miejscy w 2023 r. podjęli 2111 interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscu publicznym. Ponadto doprowadzono 1267 osób nietrzeźwych, które dawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażały życiu i zdrowiu do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania.
3. DZIAŁANIA WOBEC OSÓB BEZDOMNYCH
W 2023 r. strażnicy miejscy podjęli 989 interwencji w stosunku do osób bezdomnych. 789 osób bezdomnych będących w upojeniu alkoholowym zostało przekazanych do izby wytrzeźwień, 32 bezdomnych zostało przekazanych do schroniska i 17 dla pogotowia ratunkowego, pozostałe osoby bezdomne nie potrzebowały pomocy.
Straż Miejska wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w okresie jesienno- zimowo- wiosennym każdego roku dokonuje szczegółowej kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych na terenie miasta Olsztyna. Wspólnie odbyliśmy 15 takich patroli. Ponadto w 2018 nawiązaliśmy współpracę z Caritas i kolejny już rok, od miesiąca listopada do końca marca, dwa lub trzy razy w tygodniu (w zależności od panujących temperatur) odwiedzaliśmy miejsca przebywania osób bezdomnych, oferując ciepły posiłek i odzież.
4. CZYSTE MIASTO
Strażnicy w 2023 r. przekazali do różnych instytucji i podmiotów 1809 spraw porządkowych. Ponadto podjęto 729 interwencji w stosunku do osób zanieczyszczających lub zaśmiecających miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec oraz niszczących roślinność. W działaniach codziennych strażników, priorytetem jest bieżąca kontrola dzikich wysypisk śmieci na terenie miasta Olsztyna.
W wyniku prowadzonych działań dokonaliśmy również 81 kontroli nieruchomości prywatnych oraz podmiotów gospodarczych pod kątem posiadania deklaracji, umów na wywóz odpadów komunalnych i przemysłowych oraz prawidłowej segregacji odpadów. Stwierdzając nieprawidłowości w tym zakresie wystawiliśmy 21 mandatów karnych, 9 osób zostało pouczonych, a w stosunku do 2 osób zostały skierowane wnioski o ukaranie do Sądu. W 2023 r. w okresie wiosennym lub jesiennym wspólnie z przedstawicielami rad osiedli oraz pracownikami ZDZiT i administracji przeprowadzono przeglądy wszystkich osiedli.
5. WRAKI
W 2023 r. strażnicy z art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym tj. pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza usunęli 28 pojazdów oraz doprowadzili do usunięcia przez właścicieli 105 wraków pojazdów pozostawionych na terenie miasta Olsztyna.
6. BUDOWY
W 2023 r. strażnicy prowadzili także kontrole budów i terenów przyległych, pod kątem zanieczyszczenia jezdni przez pojazdy wyjeżdżające z takich budów oraz zabezpieczenia miejsc prowadzenia prac. Ogółem przeprowadzono 101 takich kontroli, podczas których nałożono 79 mandatów karnych, udzielono 20 pouczeń i sporządzono 1 wniosek o ukaranie do sądu.
7. SPALANIE ODPADÓW
Spalanie odpadów, a co za tym idzie zanieczyszczenie środowiska to poważny problem, z którym boryka się również miasto Olsztyn. Coraz większa świadomość społeczna dotycząca szkodliwości spalania odpadów powoduje, że w społeczeństwie nie ma zgody na takie zachowania.
Straż Miejska w Olsztynie podejmuje zdecydowane działania mające przeciwdziałać temu zjawisku. W 2023 roku przeprowadziliśmy 196 takich kontroli oraz 11 kontroli przy pomocy drona.
8. BEZPIECZEŃSTWO I PORZĄDEK W KOMUNIKACJI
Działania związane z kontrolą ruchu drogowego dotyczyły głównie zakłóceń w komunikacji, kontroli miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz parkowania w miejscach niedozwolonych pojazdów na terenie Olsztyna. Strażnicy miejscy w 2023 r. podjęli 6535 interwencji wobec osób popełniających wykroczenia przeciwko bezpieczeństwo i porządkowi w komunikacji (wzrost w stosunku do roku 2022 o 20%)
Na podst. art. 130a Ustawy Prawo o ruchu drogowym usunęliśmy 106 pojazdów, które były zaparkowane w miejscach, zabronionych lub utrudniających ruch oraz unieruchomiliśmy 1930 pojazdów przez zastosowanie urządzeń do blokowania kół.
9. ZABEZPIECZENIE IMPREZ NA TERENIE MIASTA
Ogółem wzięto udział w 127 zabezpieczeniach różnego rodzaju imprez kulturalnych, oświatowych, sportowych, rekreacyjnych i procesji oraz w 61 zgromadzeniach.
10. PROFILAKTYKA
W 2023 roku, szczególnie w miesiącach wrzesień, październik, Straż Miejska położyła szczególny nacisk na profilaktykę. Zajmuje się nią osoba merytorycznie przygotowana, wyodrębniona ze struktur Straży. Przeprowadzono 166 pogadanek na temat bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich na terenie Olsztyna. W pogadankach udział wzięło 5925 uczniów (więcej o 315 niż w roku 2022).
W 2023 roku wzięliśmy udział w ,,Olimpiadach Specjalnych Polska Warmińsko-Mazurskie”, a także zainaugurowaliśmy Akcję ,,Chroń rower przed kradzieżą – Oznakuj go”. Pojazdom zgłoszonym do oznakowania zostały nadane indywidualne numery, które zostały wprowadzone do rejestru rowerów i hulajnóg oznakowanych w Straży Miejskiej w Olsztynie. Dzięki temu w przypadku zgubienia lub kradzieży roweru/ hulajnogi istnieje dużo większa szansa na ich odzyskanie. Ponadto na pojazdach umieszczona została również naklejka z informacją o tym, że są one oznakowane, co jest dodatkowym czynnikiem odstraszającym potencjalnego złodzieja.
11. ZWIERZĘTA DOMOWE, GOSPODARSKIE I WOLNO ŻYJĄCE
W 2023 r. Dyżurny Straży Miejskiej przyjął od mieszkańców Olsztyna 472 zgłoszenia dotyczące zwierząt domowych, gospodarskich i dziko żyjących, które zagrażały zdrowiu i życiu ludzi lub same były w zagrożeniu. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło psów i kotów tj. 249 zgłoszeń, lisów tj. 108 zgłoszeń (wzrost o 74%), ptaków tj. 59 zgłoszeń, saren tj. 24 zgłoszenia, nietoperzy tj. 20 zgłoszeń, dzików – tj. 6 zgłoszeń (jeszcze w 2020 roku takich zgłoszeń wpłynęło 2079), i innych gatunków zwierząt tj. 6 zgłoszeń.
źródło: strazmiejska.olsztyn.eu