W dniu 29 sierpnia 2024 r. o godz. 10:30 przyjęto zgłoszony telefonicznie dotyczący śnięcia ryb w jeziorze Łańsk, gmina Stawiguda, powiat olsztyński. Tego samego dnia, niezwłocznie, Inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przeprowadzili wizję w terenie, której przedmiotem była strefa litoralna jeziora Łańskiego oraz rzekła Łyna na dopływie do jeziora. Ponadto dokonano wizji w terenie rzeki Marózki za obiektem chowu i hodowli ryb z obiektów hodowlanych Szwaderki.
Woda w jeziorze we wszystkich punktach kontrolnych była bez zapachu, posiadała barwę zieloną. W wyniku oględzin nie stwierdzono miejsc punktowego zanieczyszczenia jeziora. W strefie przybrzeżnej jeziora, okolicy plaży w miejscowości Rybaki, stwierdzono obecność martwych ryb, głównie z gatunku sielawy (strona nawietrzna) w ilości kilkunastu sztuk.
W okolicach byłego ośrodka wypoczynkowego „Cyranka” zaobserwowano licznie nagromadzone ptactwo wodne, które żerowało na śniętych rybach.
Ponadto w wyniku oględzin rzeki Łyny na dopływie do jeziora Łańskiego oraz rzeki Marózki nie stwierdzono zanieczyszczeń ww. cieków wodnych.
W dniu 29 sierpnia 2024 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie pobrało jedną próbkę wody ze strefy litoralnej jeziora przy plaży w m. Rybaki (w miejscu obecności martwych ryb) do badań laboratoryjnych w zakresie parametrów fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych.
Analiza laboratoryjna próbki pobranej w dniu 29 sierpnia 2024 r. nie wskazuje na zanieczyszczanie wody oraz nie odbiega od wyników charakterystycznych dla tego typu zbiorników w analogicznych okresach roku kalendarzowego. Natomiast analiza mikroskopowa wskazuje na liczny rozwój organizmów fitoplanktonowych z dominacją Limnothriz sp. (rodzaj sinic należących do rodziny Pseudanabaenaceae).
W dniu 04 sierpnia 2024 r. dokonano ponownych oględzin jeziora. W wyniku których potwierdzono obecność martwych ryb z gatunku sielawy. Nie stwierdzono miejsc punktowego zanieczyszczania jeziora. W dniu 04 sierpnia 2024 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie dokonało pomiaru profilu termiczno-tlenowego z Głęboczka jeziora Łańskiego oraz pobrało próbkę wody z Głęboczka do ponownej analizy mikroskopowej oraz badań fizyko-chemicznych.
Uzyskane wyniki wskazują, iż na 7 m głębokości następuje znaczący spadek temperatury wody oraz spadek tlenu rozpuszczonego w wodzie do poziomu 0,4 mg/O2 (warunki beztlenowe). Takie warunki beztlenowe utrzymują się do dna jeziora. Powyższe świadczy, iż przyczyną śnięcia ryb, o wysokich wymaganiach środowiskowych z rodzaju coregonidae (siejowate), był deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami.
źródło: WIOŚ w Olsztynie