Od przyszłego roku Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy. Ustawę w tej sprawie podpisał Prezydent 24 grudnia 2024 r., kończąc tym samym proces legislacyjny rozpoczęty w listopadzie. Zmiana ta spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa – aż 70% Polek i Polaków popiera pomysł wolnej Wigilii.
Proces legislacyjny
Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 8 listopada 2024 r. w Sejmie. Początkowo zakładano wprowadzenie dnia wolnego już w tym roku, jednak w toku prac legislacyjnych postanowiono, że Wigilia jako dzień wolny zacznie obowiązywać od 2025 roku.
Ważnym elementem ustawy jest zmiana dotycząca handlu w grudniu. Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, pracownicy handlu będą mieli zagwarantowane co drugą niedzielę wolną od pracy. Oznacza to, że w grudniu będą mogli pracować maksymalnie w dwie niedziele. Dodatkowo handel będzie dozwolony w trzy niedziele poprzedzające Wigilię, a nie w dwie, jak było dotychczas.
Społeczna aprobata
Wprowadzenie wolnej Wigilii popiera zdecydowana większość Polaków. Wyniki badań sondażowych wskazują na wysokie poparcie społeczne:
67,5% (IBRiS, listopad 2024),
67,3% (United Surveys, październik 2024),
74% (SW Research, październik 2024).
Wigilia w Europie
Polska dołączy do grupy państw, gdzie Wigilia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech.
Polska ma obecnie 13 dni wolnych od pracy w roku, co jest wynikiem zbliżonym do średniej unijnej. Niektóre kraje, takie jak Bułgaria czy Cypr, mają ich aż 16, a Austria, Słowacja i Słowenia – 15.
Znaczenie zmian
Wprowadzenie dnia wolnego 24 grudnia to ukłon w stronę polskiej tradycji i wartości rodzinnych. Dla wielu osób Wigilia to czas przygotowań i spotkań w gronie najbliższych, dlatego uwolnienie tego dnia od obowiązków zawodowych zostało przyjęte z dużym zadowoleniem.
źródło: gov.pl