Unowocześnienie urzędów pracy, dostosowanie instrumentów wsparcia do realnych potrzeb osób poszukujących pracy, a także wprowadzenie publicznych służb zatrudnienia w XXI wiek – to główne założenia ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która w piątek została przyjęta przez Sejm.
Pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy poświęconego reformie rynku pracy odbyło się 23 stycznia 2025 r. Następnie trafił on do komisji nadzwyczajnej. Ta pozytywnie zaopiniowała projekt, który 21 lutego br. został przyjęty przez Sejm i skierowany do dalszych prac Senatu.
Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy?
Prawo to ma zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która była tworzona ponad 20 lat temu i w ciągu tych lat była nowelizowana już ponad 200 razy. Przez te dwie dekady polski rynek pracy zmienił się nie do poznania
– mówiła w styczniu w Sejmie ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Obecnie funkcjonujące przepisy powstały dwie dekady temu, gdy bezrobocie w Polsce było dwucyfrowe, a realia rynku pracy zupełnie inne. Nowa ustawa przygotowana w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest odpowiedzią na bieżące wyzwania oraz potrzeby zarówno poszukujących pracy, jak i samych pracodawców.
Zależy nam, by urzędy pracy były nowoczesne i atrakcyjne dla klientów – podobnie jak ich oferta szkoleń, doradztwa zawodowego, staże czy kursy.
Co się zmieni?
- Umożliwienie rejestracji w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania
- Likwidacja ograniczeń wiekowych w dostępie do wielu instrumentów rynku pracy, m.in. do bonu na zasiedlenie
- Zwiększy się dostęp do dobrej jakości ofert pracy
- Wdrożenie nowego systemu teleinformatycznego
- Poprawa efektywności funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- Zwiększenie wsparcia dla rodzin oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami
- Wprowadzenie nowych instrumentów aktywizujących seniorów
- Zwiększenie wsparcia dla grup wrażliwych na rynku pracy
- Aktywizacja biernych zawodowo
- Umożliwienie rolnikom rejestracji w urzędach pracy
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia stanowi realizację jednego z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
źródło: MRPiPS