W sobotę, 20 stycznia br. przypada 8 rocznica uroczystego otwarcia Portu Lotniczego OlsztynMazury w Szymanach.
Pierwszy rejsowy samolot lecący do Berlina wystartował z warmińsko-mazurskiego lotniska 21 stycznia 2016 roku – od tego czasu z portu skorzystało niemal 795 tysięcy pasażerów.
Przez 8 lat działalności lotnisko Olsztyn-Mazury konsekwentnie realizowało swoje najważniejsze cele tj. zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur, stymulację ruchu turystycznego, zwiększanie potencjału inwestycyjnego, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców i producentów, oferując kompleksowe usługi dla biznesu oraz cargo.
Pomimo wielu wyzwań z jakimi branża lotnicza mierzyła się w ostatnich latach, lotnisko w Szymanach sukcesywnie obsługiwało ruch pasażerski oraz operacje lotnicze General Aviation, tj. loty prywatne, szkoleniowe, biznesowe, medyczne oraz wojskowe. Równolegle, spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury, przy wsparciu funduszy unijnych realizowała szereg kluczowych inwestycji, które miały na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa operacji lotniczych, zwiększenie dostępności operacyjnej lotniska, a także wdrożenie ekologicznych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii zasilających port.
Spółka rozwijała sektor usług cargo w oparciu o autorskie projekty Special Trade Zone i OlsztynMazury Food Cluster, skupione na wykorzystaniu potencjału warmińsko-mazurskiej branży rolnospożywczej, w tym produktów ekologicznych oraz bio i wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą, otwierając przed nimi międzynarodowe rynki. Działania te doprowadziły do odprawienia ponad 309 ton towarów cargo w minionym roku, które dzięki współpracy z globalnym konglomeratem spożywczo-handlowym prowadzącym sieć hipermarketów w rejonie Zatoki Perskiej i Azji – Lulu Group International, trafiły do konsumentów m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Tegoroczna siatka połączeń pasażerskich Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury obejmuje całoroczne loty do Londynu, Dortmundu i Krakowa oraz sezonowe czartery do Turcji i Tunezji. Nieprzerwanie trwają rozmowy z przewoźnikami lotniczymi oraz touroperatorami w zakresie uruchomienia nowych destynacji w nadchodzących miesiącach.
Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego tempa nabiera również rozwój strefy okołolotniskowej w Szymanach. Na zlokalizowanych tam terenach inwestycyjnych powstać mają m.in. obiekty magazynowe i usługowe. Pierwsza tego rodzaju inwestycja jest już realizowana przez małopolską firma Consultronix, specjalizującą się w produkcji aparatury medycznej. Inwestor planuje wybudowanie centrum produkcyjno-logistyczne, którego szacowany koszt wynosi 16 milionów złotych. Nowa inwestycja pozwoli na stworzenie początkowo około 30, a docelowo nawet 100 wysokopłatnych miejsc pracy.
– Tegoroczny jubileusz to dla nas moment refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz wyzwaniami, które towarzyszyły nam przez 8 minionych lat. Zrealizowaliśmy stawiane sobie cele, które w ostatnich latach skupiały się na odbudowie ruchu pasażerskiego po pandemii, rozwoju sektora usług cargo oraz realizacji inwestycji, zapewniających lotnisku konkurencyjność na polskim rynku lotniczym.
Sukcesy te nie byłyby możliwe bez wsparcia właściciela lotniska, czyli Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, bez codziennego zaangażowania naszych pracowników i partnerów, oraz przede wszystkim bez naszych pasażerów, którzy wybierają podróż przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.
Idziemy do przodu i jesteśmy zdeterminowani, aby w przyszłości w pełni wykorzystać potencjał warmińsko-mazurskiego lotniska – z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak również mieszkańców Warmii i Mazur – mówi Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp.z o.o.,zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.
Informacja prasowa