Olsztyn ma już 670 lat. 31 października 1353 roku kapituła warmińska wystawiła we Fromborku przywilej lokacyjny. Olsztyn otrzymał prawa miejskie na prawie chełmińskim, co formalnie uczyniło go miastem.
Olsztyn został założony w XIII wieku jako osada pruska. W 1353 roku otrzymał prawa miejskie na prawie chełmińskim, co oznacza, że stał się pełnoprawnym miastem. Początkowo był osadą obronną i pełnił rolę obronną w regionie Warmii. W kolejnych wiekach, zwłaszcza po przyłączeniu Warmii do Prus Wschodnich, Olsztyn rozwijał się jako ośrodek handlowy, kulturalny i administracyjny. Historia miasta jest ściśle związana z historią regionu Warmii i Mazur oraz wpływem Zakonu Krzyżackiego. Dlatego Olsztyn jest miejscem o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym.
Miasto Olsztyn ma bogatą historię. Oto kilka kluczowych punktów z jego historii:
- Średniowiecze: Olsztyn został założony w XIII wieku i początkowo był osadą pruską. W 1353 roku stał się miastem na prawie chełmińskim.
- Zakon krzyżacki: W XIV wieku Olsztyn znalazł się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego, co miało duży wpływ na rozwój miasta.
- Wojny: W ciągu wieków Olsztyn był świadkiem wielu konfliktów, w tym wojen polsko-krzyżackich i wojen szwedzkich. W 1708 roku miasto zostało poważnie zniszczone przez wojska szwedzkie.
- Warmia: W XIX wieku Olsztyn stał się częścią Prus Wschodnich i regionu Warmii, co miało duży wpływ na rozwój kulturalny miasta.II wojna światowa: Podczas II wojny światowej Olsztyn ucierpiał znacznie, a wiele jego zabytków zostało zniszczonych.
- Okres powojenny: Po wojnie miasto zostało przyłączone do Polski, a wiele zniszczonych budynków zostało odbudowanych.
Olsztyn świętuje urodziny
Cały tydzień związany jest z urodzinami Olsztyna. Taką inauguracją był wielki finał turnieju „Co Ty wiesz o Olsztynie?” Trzecią edycję zabawy wygrał Andrzej Bobrowicz. To on najlepiej odpowiadał na trudne pytania związane z dziejami stolicy Warmii i Mazur.
W Zajezdni Trolejbusowa przy ul. Knosały do 12 listopada można oglądać wystawę „Miasto umiera i rodzi się”. Są tam prezentowane dwa oblicza Olsztyna: zniszczonego, z 1945 roku i obecnego, uchwycone w jednym kadrze. Nieco dłużej, bowiem do 14 listopada przed ratuszem na pl. Jana Pawła II będzie dostępna ekspozycja „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur” o poecie ludowym, artyście, działaczu, bojowniku, który walczył o polskość Mazur.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia z urodzinami naszego miasta będzie prezentacja olsztyńskiej edycji planszowej gry Monopoly. Wydarzenie zostało zaplanowane na sobotę (4 listopada) w Galerii Warmińskiej.
O 14:00 odbędzie się oficjalna premiera. Zachęcamy, żeby przyjść i sprawdzić jakie pola znalazły się w grze. W programie prezentacja pól, ogromna plansza do wspólnej gry, zabawy i animacje dla całych rodzin oraz oczywiście przepyszny tort z okazji urodzin Olsztyna. Podczas wydarzenia będzie można wygrać egzemplarze olsztyńskiej wersji Monopoly.