Koniec lutego przyniósł wyraźne wahania na rynkach paliwowych i walutowych. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny w Polsce była obniżka kursu dolara, który przez większą część tygodnia kosztował mniej niż 3,95 zł. To poziom ostatnio notowany w połowie października 2024 roku.
Spadki cen w hurcie i na stacjach
Niższa wycena dolara przełożyła się na obniżki cen paliw w sprzedaży hurtowej. W ostatnich dniach benzyna bezołowiowa potaniała o około 9 groszy na litrze, a olej napędowy aż o 16 groszy na litrze.
Na stacjach paliw spadki były mniej zauważalne, ale nadal odczuwalne dla kierowców – ceny zmniejszyły się średnio o 2-3 grosze na litrze. Obecnie średnie ceny paliw w Polsce kształtują się następująco:
Benzyna bezołowiowa 95 – 6,11 zł/l,
Benzyna bezołowiowa 98 – 6,88 zł/l,
Olej napędowy – 6,26 zł/l,
Autogaz (LPG) – 3,21 zł/l.
Co dalej z cenami paliw?
Ze względu na dynamiczną sytuację na rynkach światowych trudno oczekiwać stabilizacji cen w hurcie. Jednak na stacjach paliw nadal istnieje realna szansa na dalsze, kilkugroszowe obniżki.
Prognozy na przyszły tydzień wskazują, że średnie ceny paliw mogą wynosić:
Benzyna 95: 6,04 – 6,09 zł/l,
Benzyna 98: 6,84 – 6,88 zł/l,
Olej napędowy: 6,18 – 6,22 zł/l,
Autogaz (LPG): 3,19 – 3,22 zł/l.
Obecne warunki rynkowe sprzyjają dalszym obniżkom cen paliw, choć ich skala zależeć będzie od sytuacji na rynku walutowym i notowań ropy naftowej. Dla kierowców to dobra wiadomość – zwłaszcza jeśli trend spadkowy utrzyma się w kolejnych tygodniach.
źródło: reflex.com.pl