Ministerstwo Finansów poinformowało, że 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe przepisy obejmą osoby prowadzące działalność gospodarczą niezależnie od wybranej formy opodatkowania – zarówno według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu, jak i karty podatkowej.
Na zmianach zyska około 2,45 miliona przedsiębiorców. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.
Stała i niższa składka zdrowotna
Główna zmiana dotyczy uproszczenia i obniżenia wysokości składki zdrowotnej. Dla większości przedsiębiorców będzie ona wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Warunkiem utrzymania tej niższej stawki będzie nieprzekroczenie określonych progów dochodowych:
Skala podatkowa i podatek liniowy:
Stała składka obowiązuje, jeśli miesięczny dochód nie przekracza 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (z IV kwartału poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku). Po przekroczeniu tego progu doliczana będzie dodatkowa składka – 4,9% od nadwyżki.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
Tu także podstawowa składka wynosi 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, ale próg odnosi się do przychodu – do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu obowiązywać będzie dodatkowa składka – 3,5% od nadwyżki.
Karta podatkowa:
Dla przedsiębiorców na karcie podatkowej składka pozostanie stała – 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, bez dodatkowych progów.
Koniec z odliczaniem składki od podatku
Ustawa zakłada również likwidację możliwości odliczania części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego. Od 2026 roku nie będzie można ich odliczać ani od dochodu/przychodu, ani zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawa została przekazana do Senatu. Jeśli nie zostaną wprowadzone istotne zmiany, nowe przepisy zaczną obowiązywać z początkiem 2026 roku i mają przynieść odczuwalną ulgę milionom przedsiębiorców.
źródło: Ministerstwo Finansów