Hormony w kobiecym organizmie pełnią bardzo ważną rolę – to one są odpowiedzialne za wygląd zewnętrzny, samopoczucie oraz regulację cyklu miesiączkowego. Konsekwencje zachwiania poziomu hormonów szybko są odczuwalne poprzez nieregularne menstruacje, zbyt intensywne lub zbyt skąpe krwawienia miesiączkowe, a także zmiany w wyglądzie zewnętrznym oraz zachwianie emocjonalne. Jedną z przyczyn powodujących problemy hormonalne jest stres oksydacyjny.
Kobiece hormony – dlaczego są tak ważne?
Wśród głównych hormonów kobiecych wyróżnia się progesteron i estrogeny.
Progesteron wydzielany głównie przez ciałko żółte i nadnercza podczas fazy lutealnej oraz w pierwszych tygodniach ciąży. Odgrywa on istotną rolę podczas zapłodnienia – wpływa na śluz szyjkowy i może powodować zmniejszenie jego przepuszczalności dla plemników. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia w czasie cyklu miesiączkowego to wtedy poziom progesteronu zmniejsza się i następuje złuszczanie się błony śluzowej macicy, czyli miesiączka. Oznacza to, że progesteron jest odpowiedzialny za normowanie cyklu menstruacyjnego.
Natomiast estrogeny to grupa hormonów płciowych, w których skład wchodzi estron, estradiol i estriol. Największą aktywność biologiczną z nich wszystkich wykazuje estradiol, który produkowany jest w jajniku. Estrogeny odpowiedzialne są m.in. za regulację cyklu miesiączkowego, utrzymanie ciąży, zwiększenia nawilżenia pochwy, uzyskanie kształtu dorosłej sylwetki czy poziom libido.
Zaburzenie poziomu kobiecych hormonów może mieć konsekwencje nie tylko w regularności i prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego, ale również w wahaniach nastroju, problemach ze snem, wypadaniu włosów czy niskim poziomie libido. Jedną z przyczyn zaburzających poziom kobiecych hormonów może być stres oksydacyjny.
Czym jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny to stan, podczas którego powstaje zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami (oksydantami) a przeciwutleniaczami (antyoksydantami). Podczas wystąpienia stresu oksydacyjnego ciało nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości antyoksydantów niezbędnych do walczenia ze szkodliwymi działaniami wolnych rodników – wówczas organizm staje się wtedy słabszy i jest bardziej podatny na choroby.
Wśród przyczyn stresu oksydacyjnego wyróżnia się m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności oraz zanieczyszczenia środowiska. Natomiast skutkiem stresu oksydacyjnego mogą być choroby takie jak udar mózgu, choroba Parkinsona, udar mózgu, a nawet nowotwory.
Stres oksydacyjny a problemy hormonalne u kobiet
Stres oksydacyjny może przekładać się na problemy hormonalne u kobiet. Nadmiar hormonów stresu zaburza równowagę hormonalną całego organizmu, to z kolei przekłada się na cykl miesiączkowy, który może zostać skrócony lub wydłużony, a także może zostać zaburzona intensywność krwawienia menstruacyjnego.
W trakcie silnego i długotrwałego stresu w organizmie dochodzi do szeregu zmian, m.in. utrzymywany jest wysoki poziom kortyzolu, który hamuje działanie progesteronu, co powoduje zaburzenie cyklu menstruacyjnego, a także sprzyja intensywności zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nadmiar kortyzolu nie tylko rzutuje na cykl miesiączkowy, ale również niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji, takich jak otyłość, zanik mięśni czy osteoporoza.
Długotrwały stres może doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu prolaktyny w organizmie, która może spowodować całkowity zanik miesiączki. Takiemu stanu rzeczy mogą towarzyszyć także inne objawy, np. stany lękowe, wahania nastroju, obniżone libido czy niemożność osiągnięcia orgazmu.
W jaki sposób radzić sobie ze stresem oksydacyjnym?
Stres oksydacyjny w głównej mierze jest skutkiem niewłaściwej diety oraz siedzącego trybu życia. Aby zapobiec jego powstaniu, należy urozmaicić swoją dietę w takie produkty, jak oleje roślinne, owoce i warzywa – w szczególności zielone warzywa liściaste, mleko i jego przetwory oraz orzechy. Pomocna będzie również zmiana trybu życia – podniesienie poziomu aktywności fizycznej, dbanie o regularny i jakościowy wypoczynek oraz korzystanie z technik relaksacyjnych.
Artykuł partnera